Harçlar gitti, eğitim gideri geldi

inforesim

webmaster.tc
Üye
Üniversite harçlarının Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılmasıyla büyük sevinç yaşayan Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin hevesleri yarım kaldı. Öğrenciler, kayıt için gittikleri ÖSYM merkezlerinde ‘öğretim gideri’ talep edilince büyük şok yaşadı.

Harçların kaldırılmasına sevinen Açıköğretim Fakültesi öğrencileri, önceki yıllarda verdikleri 250 liranın sadece 45 lirasını ödemeyeceklerini öğrenince büyük şok yaşadı. 205 liranın kitap vs giderler için ‘Öğretim Gideri Ödemesi’ adı altında alındığı belirtildi.

Yaşadığı şaşkınlığı dile getiren Tarih Bölümü öğrencisi İbrahim E., harçların kaldırılmasına rağmen alınan 205 liraya tepki gösterdi. Kitap ya da sınav ücreti olarak alınan bu paranın çok yüksek olduğunu belirten İbrahim E., Açıköğretim'de okuyan çok az öğrencinin verilen kitaplardan yararlandığını belirterek, bunun da kaldırılmasını istedi.

Kaynak : Milliyet - Harçlar gitti, eğitim gideri geldi

GüçNet

webmaster.tc
Üye
ben bunlara hiç şaşırmıyorum artík

ByAkman

webmaster.tc
Üye
:) bu zaten bülent beyin açıklamasında belirttiği birşeydi zaten :)

Engineer

webmaster.tc
Üye
yuh artık kitap beleş kalem beleş okul beleş..
sonra öğrenci dersde bacak bacak üstüne atıp kızları kessin
kızlarda dedikodu yapıp fal baksın..

arkadaşlar bırakın bu yagmacılığı bundan uzak değil 10 sene önceisni hatırlayın..

ülkeye yapılan hizmetlere gelinenen noktalar abakın

ozi.15

webmaster.tc
Üye
To Be Continued.
700 tl maaş alan bi ailede okuyan üni öğrencisi mutlaka kredi almak zorunda kalıyor.Bi bakıyosun üni bitince 11,000 küsür borcun var... Zorunlu borçlanma...

Engineer

webmaster.tc
Üye
To Be Continued.
700 tl maaş alan bi ailede okuyan üni öğrencisi mutlaka kredi almak zorunda kalıyor.Bi bakıyosun üni bitince 11,000 küsür borcun var... Zorunlu borçlanma...
ben amerika da yaşıyorum..
vatandaşım...

1 sezon yani 1 yıllık üniversiteler..40 bin dolar civarı.. hemde 2 sınıf üniversiteler..

ozi.15

webmaster.tc
Üye
vatandaşım...

1 sezon yani 1 yıllık üniversiteler..40 bin dolar civarı.. hemde 2 sınıf üniversiteler..
Ben Türkiye 'de yaşıorum.
Burda her sabah şehit haberi ile uyanma korkusu var.
Dedelerimiz kanlarıyla alınan bu toprakaları kaarış karış satan insanlar var.
Çocuğunun okul masraflarını ödeyemediği için okulun temizlik işlerini yaparken hayatını kaybeden insanlar var.
Askeri şehit eden teröristin cenazesi son model ambulanslarla gelirken, benim askerimin cenazeini eski püskü kamyonla getirin yöneticiler var.
Çiftçisinin ektiği ürünleri çöpe atıp aynı ürünleri dışardan aldırmaya zorlanan bir oyun var.
Mustafa Kemal' leri unutturmaya , insanları en zayıf olduğu noktalardan kandırmay çalısan insanlar var.
Bu kadar yeter mi devam edeyim mi ?

Engineer

webmaster.tc
Üye
Amerika'da aylık gelirinizi de yazarsanız memnun olurum :)
benimle kıyaslamaman lazım.. ben mühendisim..
normal sıradan bir kişi ile kıyasladığımda

1200-1500 dolar maaşı olur

en az 600 dolar tek oda bir eve kira öder hocam!

amerika öle sadece filmlerde güzel :=)

bykolcuoglu

webmaster.tc
Üye

Konumuzun amerika değilde Türkiye'de olan bir durum olduğunu sanıyordum ? Yoksa amerikadadamı harçlar vardı kaldırdılar :))

Engineer

webmaster.tc
Üye
Konumuzun amerika değilde Türkiye'de olan bir durum olduğunu sanıyordum ? Yoksa amerikadadamı harçlar vardı kaldırdılar :))
sorun burda işte.. türkiye de yapılan bunca çalışmalar görmemezlikten gelinirken..
avruupa böle amerika böle diye kıssas gösterenlere bilgilendirmek için yazıyorum

konunun nereyle alakalı olduğu değil dünyanın her yerinde ücret ödenirken çok büyük paraymuış gibi 200 tl kitap parasını söyleyenler beni kahrediyor

ozi.15

webmaster.tc
Üye
sorun burda işte.. türkiye de yapılan bunca çalışmalar görmemezlikten gelinirken..
avruupa böle amerika böle diye kıssas gösterenlere bilgilendirmek için yazıyorum

konunun nereyle alakalı olduğu değil dünyanın her yerinde ücret ödenirken çok büyük paraymuış gibi 200 tl kitap parasını söyleyenler beni kahrediyor
hocam 200 tl sana göre küçük bi para belki.

bykolcuoglu

webmaster.tc
Üye

Türkiye'de yaşamadığın için olanları basit birşey olarak görmek normal. Bekleriz :)

Engineer

webmaster.tc
Üye
hocam 200 tl sana göre küçük bi para belki.
neden benim için küçük para olsun ben yoldan mı buluyorum parayı sanıyorsun?

benim içinde büyük ama..

buraya kıssas ile... çoook ucuz...

burda üniversite kitaplarını ikinci el alarak okudum tanesini 150-250 dolardan alarak.. ben....

biz böyle üniversite bitirdik

2 işte çalışarak.... okula giderek...

iyice tembelliğe beleşe alışmış bir zihniyet olsun istemiyorum türkiye de

burda bir aile cocugu 16 yaşına gelince ev kirasına ortak ediyor çocuğunu..
o çocuk hem liseye gidiyor..

hem parasını kazanıyor hemde evinde kira ve gaz elektirik parası ödüyor...

bizim beylerimizin düğünerini halen anne ve babaları yapıyor

üniversiteuye babalarrı gönderiyor..

işine gelince amerika böyle amerişka avvrupa böyle...

işine gelmeyince..

biz tr yi konuşuyoruz

yok öyle 3 kuruşa 5 köfte

GüçNet

webmaster.tc
Üye

Orada yaşayan milyonlarca insan neden böyle demiyor üstad ? tamam illaki geçim sıkıntısı vardır orada da ama Türkiye ile kıyaslayamazsınız.

Engineer

webmaster.tc
Üye
Orada yaşayan milyonlarca insan neden böyle demiyor üstad ? tamam illaki geçim sıkıntısı vardır orada da ama Türkiye ile kıyaslayamazsınız.
Çünkü basın medya bunkları insanların ağlamarını dünyaya göstermiyor.
insanlara göstermiyor..

neden toz pembe görünsün ülkemiz insnalar

gelmek için can atsın onların paralarını homili gıırtlak yapalım diye...

hocam... aynen bölee

proghammer

webmaster.tc
Üye
vatandaşım...

Amerika da yaşama hakkını tercih eden sizsiniz hocam..

Sonuçlarına da katlanacaksınız mecburen..

Biz burada yaşamaya devam eden kendi vatandaşları olarak hakkımız olanı arıyoruz çok şey istemiyoruz..

Milletvekiline verilen ücretlerin ayrıca ödemedikleri vergilerin ayrıca ödemedikleri telefon faturalarının ödetilmesini ve buradan artan parayla da ücretsiz eğitim verilmesini talep ediyoruz..

ÇOK ŞEY Mİ İSTİYORUZ.. ??

NOT: Yurt dışında 4.5 sene kaldım bende oradan üniversite bitirdim Türkiyede de 2 tane bitirdim.. Olaya hakim birisi olarak yapılanlar ayıp..
Yurtdışında olupta Türk olmayan vatandaşlara okul bursu veriliyor (karşılıksız) İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan bizler orada ücret karşılığında okuduk ama bir suriyeli bir rusyalı bir pakistanlı arkadaşım beleşe okudular 4 sene ve aynı sınıftaydık..

Üniversite New castle University..

Biraz olsun hak veriniz..